Bishops

 

First bishop Msgr. Paul-Émile Charbonneau

Born in Sainte-Thérèse-de-Blainville, QC on May 4th, 1922.  Ordained priest on May 31st, 1947.  Elected Bishop of Hull on May 21st, 1963.  After 10 years as Bishop of Hull, from 1963 to 1973, Pope Paul VI accepted his resignation due to health issues.  After a brief period of rest, engaged himself in the continued training of priests, founding the Pierrefonds ongoing training center for Francophone priests in Canada.  Died on May 20th, 2014 in Montreal.

Second bishop Msgr. Adolphe Proulx

Born in Hanmer, ON, on December 12th, 1927.  Ordained priest for the diocese of Sault-Ste-Marie from 1954 to 1958.  Elected Bishop Auxiliary of Sault-Ste-Marie on February 24th, 1965.  Remained at this position until April 1967, when he was named Bishop of Alexandria, in Ontario.  Named Bishop of the Church of Gatineau-Hull on March 30th, 1974, he died suddenly on July 22nd, 1987 while still in office.

 

Third bishop Msgr. Roger Ébacher

Born in Amos, QC on October 6th, 1936, he was ordained priest on May 27th, 1961.  Elected Bishop of Hauterive on June 30th, 1979, he was ordained Bishop of the Baie-Comeau diocese, in the Saint-Jean-Eudes Cathedral, by Msgr. Gilles Ouellet on July 31st, 1979, first day of his pastoral ministry.

He was named Bishop of Gatineau on April 6th, 1988, and inaugurated this pastoral ministry in the Saint-Jean-Marie-Vianney Cathedral on May 6th, 1988.  He was named Metropolitan Archbishop of Gatineau on October 31st, 1990.  Msgr. Ébacher’s social and community involvement was officially recognized by the Université du Québec à Hull who, for this reason, awarded him a Doctorate honoris causa in 1996.  Msgr. Roger Ébacher was in office as Bishop of Gatineau for 23 years, retiring in 2011.

 

Fourth bishop Msgr. Paul-André Durocher

His Excellency Msgr. Paul-André Durocher was born on May 28th, 1954 in Windsor, ON.  He was ordained priest for the diocese of Timmins on July 2nd, 1982.  During his years of service in this diocese, he taught in high school; wrote educational manuals in religious teaching; was priest, priest-moderator, or administrator in many parishes; and led the diocese’s youth ministry and the liturgical office.  Finally, he coordinated the diocese’s chancery and pastoral services office.

He was ordained to the bishopric on March 14th, 1997, as Bishop Auxiliary of the diocese of Sault-Ste-Marie.  Residing in Sudbury, he was mainly engaged in the pastoral care of the Francophone parishes in the diocese, as well as the Native communities of the Georgian Bay.  He has served on the boards of education and social affairs at the Assembly of Catholic Bishops of Ontario, while also being the bishop representative of their French-language catechism office, the OPECO.  He also served on the Francophone sector liturgical commission of the Canadian Conference of Catholic Bishops.  He was named Archbishop of Gatineau by His Holiness, Pope Benedict XVI, on October 12th, 2011.